Portakal Suyunun Yararları Nedir

tarafından
87
Portakal Suyunun Yararları Nedir

Portakal suyunun meyveleri kendisinden daha faydalıdır. Bunun nedeni portakal suyundaki minerallerin meyvesinin taneciklerinin içindekilerden daha fazla olmasındır.

Portakal suyunun başlıca özellikleri

Sindirim sistemindeki faydaları;
Portakal suyu miğde fonksiyonundaki problemleri düzene soktuğu gibi, faydası olduğuda bilimsel araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

Örnek verecek olursak;

Gastrit veya mide ülseri: Midede yanmayı ve ağrıyı gidermede çok etkilidir. Yemeklerin arasında portakal suyu içmek tavsiye edilir.  sadece portakal suyu.

Karaciğer: Basit bir aperatif olarak portakal suyunun içilmesi, karaciğer üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir. Yemeğin sindirilmesini, miğde şişmesini ve fermantasyonunu önler.
Safra yetmezliği: Bu meyve suyu daha fazla safra salgısı sağlar. Bu nedenle, biliyer sirozu olan hastalar için mükemmel bir yardımcıdır.
İshal ve kabızlık: Kabızlık veya ishal sırasında sindirim organlarının çok fazla yıprandığı bilinen bir gerçektir. Sindirim fonksiyonlarını düzenleyip koruduğundan, portakal suyu içmenizi tavsiye ederiz.
Hazımsızlık: Yukarıda belirtildiği gibi, birçok sindirim problemini önemli ölçüde azaltır. Portakal suyu ayrıca sindirim sisteminde bu sorunlara neden olabilecek faktörleri de ortadan kaldırır.
İdrar yolları
Portakal suyu kanı temizlemek için temel yeteneğe sahiptir. Asitlerin böbreklere yerleşmesini önler ve böbrek taşı riskini büyük ölçüde azaltır.

 

Diyabet
Şeker suyu için portakal suyu önerilir çünkü çok az şeker içerir. Ayrıca, diüretik etkisi ile kan şekeri stabilize yardımcı olur. Yüksek C vitamini içeriği sayesinde, tip 2 diyabet hastalarını enfeksiyon, yaraların geç iyileşmesi ve görme azalması gibi sorunlardan korur.

  • Gripten korunurken, semptomları hafifletmeye yardımcı olur.
  • Ayrıca solunum sıkıntısı çeken hastalara da yardımcı olur.
  • Alerjileri azaltır,
  • öksürük krizlerini azaltır.
  • Portakal suyu yaşlanmayı yavaşlatır.
  • Portakal suyunda C vitamini çok iyi bir antioksidandır.
  • Bu serbest radikallerin vücuttaki zararlı etkilerini önler.
  • Serbest kökler vücudun yaşlanmasına neden olur.

Çok miktarda portakal suyu içmek, bunu önleyebilir veya en azından yaş ilerledikçe ortaya çıkan hastalıkları azaltabilir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

Vasküler sertlik: Kan dolaşımını arttırmada çok önemlidir. Antioksidan ve antiplatelet özellikleri dolaşımını hızlandırır ve kan damarlarında oluşabilecek kan pıhtılarının oluşumunu önler. katarakt gibi hastalıkların riski azalır.

Kanser: Bu, çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini kanserinin ortaya çıkma riskini azaltacağı bilimsel bir gerçektir. Çok miktarda portakal suyu tüketen kişilerde kanser riski azalmıştır.

Metabolizma
Ürik asit, böbrek taşı oluşumunda en büyük paya sahiptir. Portakal suyunun bazifikasyonun ötesinde metabolizma için birçok faydası vardır. Ayrıca, portakal suyu tüketimi de aşağıdaki hastalıklardan muzdarip insanlar için çok iyidir:

Gut veya kireçlenme:
Gut veya kalsifikasyonu olan kişilerde eklemlerinde ürik asit birikmesi vardır. Bu büyük acıya neden olur. Portakal suyu ürik asit seviyesini düşürür çünkü kan onu bazik yapar. Bu, hastanın sağlık durumunu gözle görülür derecede iyileştirir.